Radio Park

Switch to desktop Login

Nowoczesna żegluga zaczyna się w Kędzierzynie-Koźlu

Napisał 
  • Śr, 25 Kwi 2018 15:12
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Młodzi marynarze z Kędzierzyna-Koźla ruszają w rejs dookoła świata. Rzeki, morza, a nawet oceany stają przed nimi pełnym otworem. Wirtualny kurs obierają dzięki nowoczesnej pracowni nawigacyjnej. 
Tak wyposażonej klasy, jak kozielska żegluga, nie ma żadna inna szkoła w Polsce. Na uczniów czeka pięć profesjonalnych symulatorów, prezentujących widok ze sterówki, radar i mapę. Posłuchaj relacji z otwarcia:


 

Podczas lekcji z nawigacji kierunek rejsu obierają nauczyciele, którzy mają pełen wpływ na przebieg ćwiczenia. Jednym kliknięciem myszki mogą utrudnić zadanie ściągając burzę. - Praktycznie możemy nawigować po całym świecie. Nasza młodzież wirtualnie może pływać w różnych warunkach - wyjaśnia kapitan Stanisław Domański.
 
Sprzętu, z którego korzystać będą uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, mogą pozazdrościć nawet studenci uczelni wyższych. Pedagodzy wierzą, że wpłynie to na jakość samego kształcenia. - Wiadomo, że tego doświadczenia nie ma gdzie zdobywać, a tutaj można przyjść na symulator i czuć się jak na statku - zauważa dyrektor Agnieszka Kossakowska. Wicestarosta powiatu Józef Gisman uważa, że przełoży się to także bezpośrednio na rekrutację i zainteresowanie ze strony gimnazjalistów: - Ta pracownia to jest XXI wiek i myślę, że to też spowoduje podniesienie naboru do naszej szkoły.
 
W pierwszej lekcji z zaciekawieniem uczestniczyli uczniowie klasy o profilu technik żeglugi śródlądowej. - Mamy za zadanie przepłynąć po porcie małym statkiem pasażerskim. Długość naszej jednostki to 23 metry, zadłużenie maksymalne to 1,4 metra - relacjonował Rafał, któremu za wirtualnymi sterami partnerował Jakub: - Jeszcze nie jesteśmy na tyle wprawieni, aby sterować wszystkim samodzielnie. Zdobędziemy teraz doświadczenie z obsługi radaru, mapy, możemy się tym wszystkim pobawić.
 
Nowoczesna pracownia znajduje się w pomieszczeniach na kozielskim szkwale. Koszt jej powstania przekroczył ponad milion złotych.
 
Stanisław Domański. Posłuchaj:
Agnieszka Kossakowska. Posłuchaj:
Józef Gisman. Posłuchaj:
Uczniowie Rafał i Jakub. Posłuchaj:

Radio Park Sp. z o.o.

Top Desktop version